reklama

Toto zariadenie nemá 3,5 mm audio jack a je to dobrá správa. No #donglelife

Dve firmy. Obe odstránili jack na svojich zariadeniach. Prvá je Apple, firma s mnohoročnými skúsenosťami a nezmyselným riešením. Druhá je na poli hardvéru defacto tri roky. Blog o tom ako to nováčik spravil zmysluplne

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

 

Obrázok blogu

“Nový standard USB-C: Jeden kábel vládne všem”- takýmto titulkom nás častoval český web Smartmania.cz v marci 2015, kedy aj ja s optimizmom verím v rovnaký príbeh tohto štandardu. Namiesto neho, ale hardvérové firmy predostreli príbeh iný. Príbeh dnes známy pod tagom #donglelife¹. Všetky až na jednu. Rád by som tomuto fenoménu venoval nasledujúce riadky:

Príbeh Apple:
7.októbra 2016 predstavuje firma z Palo Alto iPhone 7, s kontroverzným rozhodnutím odstraniť audio jack. Proti tomu, by som nemal námietky, ale aj po dvoch rokoch cítiť prevažne horkú pachuť, ktorá užívateľom spôsobuje istý rad špecifických problémov. Pre predstavu, ak ste dnes plne integrovaný do ekosystému Apple (vlastníte iPhone, Macbook, iPad...adť) a ako majiteľ jablečného telefónu zároveň preferujete drôtové slúchadlá (pretože majú bezstratový prenos, sú lacnejšie, netreba ich nabíjať, alebo máte akýkoľvek iný dôvod), tak máte dve možnosti: Použiť dongle a prepojiť to s klasickým 3,5mm jackom, alebo použiť pribalené Earpods s Lightningom. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, tak sa vám následne stane, že prídete k svojmu rok starému Macbooku a tadá: Môžete si so slúchadlami akurát tak..., pretože Macbook síce obsahuje 3,5mm jack, ale proprietárny konektor, by ste na zariadení od toho istého výrobcu hľadali márne. Ešte komplikovanejšia situácia nastane, ak chcete nabíjačkou od Macbooku nabiť Magic mouse, či iPhone. Prepojiť iPhone s Macbookom priloženým káblom (USB-A na Lighting)? Nie, ak si nepriplatíte 35€. Čo sa stalo s príbehom firmy ktorá sa prezentovala svoje riešenia ako “just works”?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Príbeh Google:
9.októbra 2018 predstavuje firma z Mountain view svoje nové mobily a tablet zaujímavý pre náš príbeh jednou drobnosťou: neobsahuje 3,5 mm jack. Jedná sa snáď o prvý highendový tablet, ktorý sa zbavil tohto konektoru. (Ak sa mýlim opravte ma prosím v komentároch). Čo sa na prvý pohľad javí ako blbosť, je v skutočnosti detail skrz, ktorý som si uvedomil, že ide o krásnu, na seba nadväzujúcu kaskádu. Pri pohľade do minulosti si uvedomíte, že Google je jediná hardvérová firma na svete, ktorá od momentu schválenia štandardu USB-C (2015), nepredstavila jediné spotrebné zariadenie, ktoré pravidelne nabíjate, s iným typom konektoru².
Inými slovami: Ak je zariadenie mobilné, tak od predstavenia Google Chromebook Pixel 2015 už iné, ako USB-C nabíjané zariadenie navrhnuté Googlom nenájdete:
(Následne zariadenia: Nexus 5X, Nexus 6P, Google Pixel C, tri generácie Pixel telefónov, bluetooth slúchadlá Pixel Buds, minuloročný Pixelbook,Daydream View, G. Wifi a nakoniec práve Pixel Slate). Ba čo viac, všetky ich nabíjačky fungujú na princípe USB-C na USB-C káblov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predstavte, že ste plne integrovaný do hardvérového ekosystému Google: Kúpite si Pixel 3, spolu s priloženými slúchadlami sa pripojíte bez problémov k Pixel Slate a naopak. Nestane sa vám, ako v prípade Apple ekosystému, že vaše slúchadlá ktoré používate k Macbooku nestrčíte bez redukcie (dongle) k iPhonu. Prípadne Earpods dodávané k mobilu nepasujú do ‘noťasu’.
Chcete prepojiť Pixelbook a Pixel: Použite dodávaný USB-C na USB-C kábel. Chcete nabiť Pixel Buds Nabíjačkou od tabletu: Prečo nie??

Odstránenie audio jacku s tabletu je v tomto starostlivo a cieľavedome budovanom ekosystéme jedného riešenia, je len ďalším logickým krokom, v ktorom vás firma učí, že vždy sa môžete spoľahnúť na jeden kábel, ktorý vládne všetkým. Nie je to odvážne, ani revolučné, ale je to vďaka predošlému počínaniu zmysluplné. Necítiť z neho len horkú pachuť túžby zarobiť na blbej licencii proprietárneho štandardu, blbom dongli za pár kačiek, či snahu zvýšiť predaj slúchadiel made for iPhone by Beats. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nepochybne sa nájdu mnohí z vás, by radi namietli: “Ale tak jeden kábel navyše ťa nezabije”, či “to je taký problém si dokúpiť redukciu”. Ale o to presne ide: že Google poskytuje end-to-end, business-to-customer riešenie, ktoré nepotrebuje váš ďalší zásah a bude vždy fungovať naprieč celým portfóliom danej firmy. Riešenie pre ktoré sa zaužíval výraz: Just works. Riešenie ktoré nevyžaduje od vás, ako od zákazníka žiadnu ďalšiu snahu. Malý detail, zbavujúci vás ohromnej miery frustrácie. Takto to nikto iný nerobí.
Pre praktickú predstavu: Ja mám na kľúčoch 12cm dlhý kábel USB-C na USB-C. Chcem si pripojiť externý HDD (Samsung T5) do mobilu, ktorý bol predstavený 3 roky dozadu? Žiaden problém. Myslíte, že by som to dokázal zo Samsungom Galaxy S7 (2 roky staré zariadenie). Chcem svoj Pixel spojiť s notebookom? Nevadí, kľúče mám vo vačku aj, keď som si zabudol nabíjačku? Vo svete iných ekosystémov, by som mal na kľúčoch viac káblov, ako kľúčov samotných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri čítaní predošlých riadkov ste mohli nadobudnúť pocit, že chcem hejtiť Apple, čo nie je pravda. Ich príbeh som si vybral, lebo je to firma známa dvoma skutočnosťami: budujú si svoj hardvérový ekosystém od A až po Z a zákazníci radi konzumujú celý tento ekosystém: od PC až po mobily. Dajú sa preto, krásne použiť ako príklad firmy, ktorá si sama spravila bordel vo svojich konektoroch a uvrhla užívateľov do #donglelife, aj napriek tomu že má všetky prostriedky k tomu, aby sa takému počínaniu vyvarovala.
Platí, že obdobný príbeh nám ponúknu aj iné firmy: Samsung ešte v roku 2017 predstavil mobil s micro-USB konektorom. Huawei pre zmenu vyrába notebook Matebook X len s USB-C konektormi, ale káble dodávané k telefónom sú typu USB-A na USB-C, čiže o nejakom bezproblémovom prepojení mobilu a počítača bez donglu nemôže byť reč. 
Xiaomi vyrába powerbanky s micro-usb nabíjaním!?, ale mobily s oboma typmi konektorov.
Schizofréniu v kábloch riešenú použitím viacerých typov nabíjačiek, redukciami nájdete naprieč všetkými technologickými firmami (častokrát aj proprietárne riešenia, viz. práve Surface)
Vďaka tomu je príbeh Google v tomto ohľade taký zaujímavý, že som o ňom spísal predchádzajúce riadky.

Záverom len dodám, že nám ako zákazníkom ostáva len dúfať, že sa týmto príbehom inšpirujú iní giganti, pretože pre mňa ako pre uživatela je jednoduchšie sa uzavrieť do 'just works' ekosystému ako zažívať situácie: "Toto nie je ten zasraný kábel". Akože haló, to je to tak ťažké na pochopenie milý výrobcovia hardvéru? Jeden výrobca my poskytol riešenie ktoré ma nezaťažuje, prečo ho asi preferujem?? Až to pochopia iní snáď sa konečne dočkáme doby, kedy okrem istoty v podobe Pixel Buds, nájdeme viac bluetooth štuplových sluchátok dobijatelných cez USB-C ako je počet prstov jednej ruky. Že nájsť mobilný ‘reprák’ nabíjaný cez USB-C nepotrvá 6 hodín strávených hľadaním na…Google 

Bonus - Príbeh Microsoft: 
10. októbra 2018 Microsoft predstavuje úžasný, výkonný a krásny Surface 6. A zabudne na čo? Na USB-C! V roku 2018 si zariadenie ktoré, si kupujete na 3 až 4 roky dopredu rovno z predajne odnášate zastaralé. Paradoxne, ale súbežne s ním predstavil slúchadlá nabíjateľné cez USB-C. Idete v na tri dni na chatu a chcete si vašou proprietárnou nabíjačkou k Surface 6 nabiť slúchadlá? Smola. Chcete s ňou nabiť telefón?? Prosím vás??

Moderné riešenia podla Microsoftu...
Moderné riešenia podla Microsoftu... 


—————————————————————————————— 
¹ dongle - anglické synonymum pre adaptér, či redukciu. Slovné spojenie. Dongle life potom označuje stav, kedy vaše zariadenie neobsahuje potrebný konektor a ste nútený zapájať redukciu, aby ste zapojili napríklad reproduktor, či monitor. V článku potom ide o prípad kedy potrebujete 'dongle', aby ste pripojili slúchadlá.
² Výnimku tvoria Chromecasty a Google Home Mini, ale tam si treba uvedomiť, že to nie sú prenosné zariadenia. Obe sú nadizajnované, tak aby ste ich strčili do televízora, prípadne položili na nočný stolík a už s nimi nepohli pokiaľ sa nebudete stahovať (či meniť TV). Micro-USB to slúži ako stály zdroj energie a nepredpokladá sa, že by ste nejakým ďalším spôsobom s týmito zariadeniami manipulovali čo len na mesačnej báze.

 

 

Jakub Miakyš

Jakub Miakyš

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Skeptik, milovník moderných technológii, vedy a velký fanúšik progresivismu, ktorý verí, že tradícia je len výhovorka pre páchanie zla... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu